از استقبال خوب شما بسیار سپاسگزاریم

دکتر محمدی فر توضیح می دهند؛
طی مصاحبه ای که شبکه خبرگزاری ایرنا با دکترمحمدی فر، مدیرعامل شرکت انجام داد، دکتر محمدی فر با دید اقتصادی به تشریح موضوع هدفمند کردن پرداخت یارانه ها پرداختند. به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از دکترمحمدی فر هدفمند پرداخت کردن یارانه‌ها به اقشار ضعیف یکی از مزایای اجرای این طرح است.
به گفته دکتر محمدی فر؛ پرداخت یارانه یکی از مباحث چالش‌برانگیز در اقتصاد کشور است. هدف از یارانه می تواند افزایش رفاه، امنیت غذایی برای مردم خصوصاً فقرا؛ ارتقای سلامت جامعه و اهداف دیگری مثل حمایت از کالای داخلی و غیره باشد. لکن امروز به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان، برآیند توزیع یارانه مشکلات متعددی است که برای اقتصاد کشور ایجاد کرده و تبدیل به یک مساله جدی برای اقتصاد ایران شده که ضرورت مواجه منطقی، علمی و حساب شده با این مساله را ضروری می‌سازد. در شرایط فعلی جهان به دلیل مساله کرونا و خصوصا جنگ اوکراین، ضرورت تغییر جدی تر شده است چراکه امروز در دنیا شاهد افزایش قیمت جهانی برخی اقلام استراتژیک هم هستیم که مساله را حادتر کرده و ضرروت دارد دولت سریعتر برنامه هایی را به اجرا درآورد.
ما باید بپذیریم که اقتصاد ما در این حوزه دچار بیماری است و باید درمان شود درمان اقتصاد بیمار ممکن است دردآور باشد اما باید این مسئله را بررسی کنیم که آیا ادامه روند موجود به نفع اقتصاد کشور و مردم است یا تغییر آن؟ و اینکه مسائل کوتاه‌مدت برای ما اهمیت دارد یا منافع میان و بلندمدت کشور؟ کدام‌یک را بایست در اولویت بگذاریم؟ البته سوال جدی دیگری هم داریم که اگر خواستیم وضعیت فعلی را تغییر بدهیم زمان، شکل و استراتژی تغییر هم چگونه باید باشد؟
به نظر من اجرای طرح جدید مجموعاً در میان – بلندمدت ضروری و به نفع اقتصاد کشور است هدفمند پرداخت کردن یارانه‌ها به اقشار ضعیف می‌تواند از مزایای اجرای این طرح باشد هرچند موضوعات دیگری مثل کاهش رانت، کاهش قاچاق کالا و بهینه‌سازی مصرف نیز مورد انتظار است.
متن کامل خبر را می توان در سایت خبرگزاری ایرنا مشاهده کرد.