از استقبال خوب شما بسیار سپاسگزاریم

ایلان ماسک مهندس، طراح صنعتی، مخترع و شخصی ست که در صنایع پیشرفته آمریکایی تاجر محسوب می شود و جزو ۱۰ شخصیت معروف و تاثیر گذار و مثبت در حوزه ی فناوری در کل دنیا می باشد.

Elon Musk زندگی کاری خود را صرف تحقیق و اجرایی کردن ایده های ناب و منحصر به فردی کرده که شامل تکنولوژی های جذاب فضایی و انرژی های جایگزین و پایدار تر و بهتر برای زندگی سالمتر است. مسائلی که شاید یک زمانی برای ما انسان ها رویایی بیش نبود و فقط در کتاب ها مطالعه میکردیم، ولی هم اکنون به واقعیت پیوسته است و باید قدردان باشیم و برای یک زندگی بهتر تلاش کنیم.

  • او فردی بسیار دقیق، منظم، با تجربه، شکست ناپذیر، فعال، تلاشگر، خلاق و سخت کوش است.
  • ایلان نمونه بارز یک انسان شکست ناپذیر با پشتکاری ستودنی است.
  • او تقریبا تمام ایده‌های خود را عملی کرده و احتمالا اولین فردی خواهد بود که انسان‌ها را با فضاپیمای استار شیب به سیاره مریخ می‌فرستد.‌

ماسک می‌گوید زمانی که در دانشگاه مشغول به تحصیل بود، همواره دوست داشت در فعالیت‌هایی شرکت کند که در نهایت منجر به تغییر دادن دنیا بشوند. پس از اینکه او به لطف پروژه‌های اولیه‌اش مانند Zip2 و PayPal به ثروت فراوانی رسید و میلیونر شد، در حالی که می‌توانست از دنیای کسب و کار به کل کنار بکشد یا به دنبال کسب و کارهایی با درآمد بیشتر و ریسک کمتر برود، تصمیم گرفت علایق خود را دنبال کند.

ماشین‌های الکتریکی، پنل‌های خورشیدی و مأموریت‌های فضایی، کسب و کارهایی بدون دردسر و سودآور نیستند. اوضاع برای تسلا و اسپیس ایکس همواره به خوبی امروز نبوده است و به گفته‌ی خود ماسک، شرکت‌هایش چندین بار تا مرز ورشکستگی پیش رفته‌اند و او تمامی سرمایه‌ی خود را از دست داده است.

بر خلاف بسیاری از کسانی که از پیشرفت تکنولوژی در یکی دو قرن اخیر راضی نیستند و ادعا می‌کنند کیفیت زندگی بشر در زمان‌های گذشته به مراتب بهتر بوده است، ماسک عقیده دارد به لطف رفاه به وجود آمده توسط تکنولوژی، بشر در حال زندگی در یکی از بهترین برهه‌های زمانی است. او در این باره می‌گوید:

اگر کسی فکر می‌کند که ترجیح می‌دهد در مقطع دیگری از تاریخ زندگی کند؛ احتمالا درک درستی از تاریخ ندارد. زندگی در دوران قدیم بسیار بد بود. مردم دانش کمی داشتند و در سنین جوانی توسط بیماری‌های هولناک می‌مردند. اگر در زمان دیگری زندگی می‌کردید، احتمالا الان دندان در دهان خود نداشتید. اگر زن هستید که اوضاع‌تان به‌مراتب بدتر می‌بود.

دیدگاه ماسک در مورد آینده را می‌توان به‌سادگی و با نگاهی به فعالیت‌های شرکت‌های تحت امرش حدس زد: آینده‌ای مملو از خودروهای الکتریکی خودران و خانه‌هایی مجهز به باتری‌های تسلا که انرژی خود را از پنل‌های سولارسیتی تأمین‌ می‌کنند؛ در کنار تمدنی چندسیاره‌ای که در آن هزینه‌ی سفرهای فضایی به ارزانی سفرهای هوایی بین قاره‌ای امروزی است.

شاید بتوان گفت جذابیت نوآوری‌های ماسک، از فلسفه‌ی ساده‌ای نشأت می‌گیرد که خود او، آن را این‌گونه شرح می‌دهد:

من به چیزهایی علاقه دارم که دنیا را تغییر می‌دهند و بر آینده تاثیر قرار می‌گذارند. تکنولوژی‌های شگفت‌انگیزی که وقتی آن‌ها را می‌بینید با خود می‌گویید «چطور چنین چیزی اتفاق افتاده؟ اصلا چطور چنین چیزی ممکن است؟»

ایلان ماسک (Elon Musk) با نام کامل ایلان ریو ماسک زاده ۲۸ ژوئن سال ۱۹۷۱ در پرتوریا در آفریقای جنوبی می باشد. او در یک خانواده ۵ نفره و تحصیلکرده متولد شد و فرزند ارشد خانواده است. پدر او اِرول در افریقای جنوبی متولد شده و در انگلستان بزرگ شده و مهندسی موفق بود. مادر وی که شخصی دو رگه کانادایی انگلیسی است به نام مِی که متخصص رژیم تغذیه و مدل بود. برادر کوچکتر ایلان به نام کیمبال(۱۹۷۲) و خواهر کوچکترش به نام توسکا(۱۹۷۴) نام دارند. در سن ده سالگی پدر و مادر او از هم جدا شدند و ایلان ماسک به همراه برادر و خواهر کوچکتر خود معمولا همراه پدر در آبفریقای جنوبی زندگی می کردند. ایلان ماسک از همان زمان یعنی وقتی که یک پسربچه ده ساله بود متوجه علاقه خود به کامپیوتر و برنامه نویسی شد. او پسربچه آرامی بود و معمولا تمام وقت خود را به تنهایی و مطالعه می پرداخت.

در سن ۱۰ سالگی نخستین کامپیوتر شخصی خود، کمودور وی آی سی- ۲۰ را خرید. ایلان به برنامه نویسی علاقمند شد و تنها آغاز به یادگیری این مهارت کرد. در سن ۱۲ سالگی با فروش بازي کامپیوتری Blastar که شخصاً آن را طراحی کرده بود، ۵۰۰ دلار بدست‌آورد.

ایلان ماسک در سن 17 سالگی (سال 1989) برای ادامه تحصیل و معاف شدن از خدمت سربازی اجباری در ارتش آفریقای جنوبی به کانادا رفت تا در دانشگاه کویینز ثبت نام کند. او برای این که راحت تر بتواند تابعیت آمریکایی دریافت کند در همان سال تابعیت کانادایی خود را گرفت.

ماسک سه سال بعد و در سال 1992 از کانادا به ایالات متحده مهاجرت کرد تا در دانشگاه پنسیلوانیا ثبت نام کرده و در رشته اقتصاد و فیزیک تحصیل کند. او بعد از اخذ دو لیسانس اقتصاد و فیزیک به دانشگاه استنفورد کالیفرنیا رفت تا دکترای خود را در رشته فیزیک انرژی ادامه دهد.

ادامه تحصیل ماسک مصادف با دوران پر و بال گرفتن اینترنت بود و همین مسئله باعث شد ماسک بعد از دو روز از دانشگاه انصراف داده و اولین شرکت خود را به کمک برادرش کیمبال ماسک با نام zip2 در سال 1995 تاسیس کند. شرکت zip2 محتواهای مورد نیاز سایت هایی مانند: نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون و… را تامین می‌کرد.

پس از گذشت ۴ سال سهام شرکت zip2 به شدت رشد کرد و ایلان ماسک موفق شد شرکت خود را به مبلغ ۳۰۷ میلیون دلار نقد و ۳۴ میلیون دلار سهام به شرکت کامپک (Compaq) بفروشد.

ایلان ماسک در سال ۱۹۹۹ بلافاصله پس از فروش شرکت zip2 شرکت جدید خود را با نام X.Com راه اندازی کرد این شرکت مربوط به پرداخت های اینترنتی و خدمات مالی بود. یک سال بعد، شرکت x.com با شرکت کانفینیتی (Confinity) شراکت کردند و سرویس محبوب پی پال (PayPal) را راه اندازی کردند.

سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۲ فروشگاه اینترنتی ebay یک پیشنهاد ۱.۵ میلیارد دلاری برای خرید paypal داد که در آن زمان ایلان ماسک صاحب ۱۱ درصد سهام این شرکت بود. پس از فروش شرکت paypal به فروشگاه اینترنتی ebay مبلغی معادل ۱۵۰ میلیون دلار به ایلان ماسک داده شد.

در سال ۲۰۰۲ ایلان ماسک با راه اندازی شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) به رویای خود یعنی سفر به فضا یک قدم نزدیک تر شد. او با سرمایه گذاری ای که در این زمینه کرد قصد داشت تا اعتماد ناسا و سایر شرکت های فعال در این زمینه را جلب کند تا بتواند اهداف خود را محقق کند. در سال ۲۰۰۸ ناسا قراردادی را با شرکت اسپیس ایکس تنظیم کرد که بر اساس این قرار داد شرکت اسپیس ایکس وظیفه‌ی انتقال تجهیزات به ایستگاه بین‌المللی فضایی برای فضانوردان را برعهده ‌گرفت.

تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ راه اندازی شد که ایلان ماسک یکی از بنیان گذاران اصلی این شرکت بود. هم اکنون شرکت تسلا موتورز یکی از محبوب ترین شرکت های سازنده اتومبیل در جهان است. ایلان ماسک از طریق تسلا موتورز به رویای خود یعنی انقلاب در صنعت خودروسازی رسید وی با طراحی و ساخت خودروهای برقی توانست به سرعت سهام تسلا موتورز را افزایش دهد و خودرو های برقی را در میان مردم معرفی کند.

در سال ۲۰۱۲ ایلان ماسک تاریخ ساز شد و توانست به کمک موشک فالکن ۹ (Falcon 9) تقریبا ۵۰۰ کیلوگرم تجهیزات برای فضانوردان مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی بفرستد. این اولین بار در تاریخ بود که یک شرکت خصوصی توانسته بود به چنین موفقیتی در این حوزه برسد.

در سال ۲۰۱۳ او مجدد با شرکت اسپیس ایکس به موفقیت دیگری رسید و توانست به کمک موشک فالکن ۹ ماهواره‌ای را به مدار ماهواره‌های زمین‌ثابت ارسال کند. این همان مداری است که در آن ماهواره‌های تلویزیونی قرار می‌گیرند. در اواخر مارس ۲۰۱۸ ، شرکت اسپیس ایکس از دولت آمریکا مجوز پرتاب ماهواره به مدارهای اطراف زمین را گرفت تا بتواند از این طریق به مردم دنیا خدمات اینترنتی رایگان ارائه دهد. که طبق این طرح پهنای باند اینترنت در مناطق روستایی و شهری تقویت میشد.

ایلان ماسک سال 2013 مفهومی جدید به نام هایپر لوپ برای فرم جدید حمل و نقل ارائه داد که می تواند باعث کاهش رفت و آمد بین شهرهای بزرگ شده و در عین حال زمان سفر را به شدت کاهش دهد. این ایده نو تا حد خوبی در برابر آب و هوا مقاوم است و از انرژی تجدید پذیر برای حمل و نقل استفاده می کند. هایپر لوپ قادر است مسافران را از طریق شبکه ای از لوله های کم فشار با سرعت بیش از 1100 کیلومتر در ساعت منتقل کند. به گفته ماسک ساخت و آماده سازی استفاده از هایپر لوپ ممکن است 7 تا 10 سال طول بکشد، با این حال هنوز در مورد استفاده از آن شک و شبهه وجود دارد.

ماسک به هوش مصنوعی نیز علاقه دارد و در سال 2015 با همراهی چند تن دیگر شرکت تحقیقاتی اوپن ای آی را با هدف پیشرفت هوش دیجیتال در خدمت بشر تاسیس کرده است.

ایلان ماسک سال 2016 در تلاش برای ترویج و پیشبرد محصولات و انرژی پایدار برای طیف گسترده ای از مصرف کنندگان، یک قرارداد 2.6 میلیارد دلاری برای ادغام تسلا موتورز و شرکت های انرژی خورشیدی بست.

طی این قرارداد شرکت تسلا موتورز او کل سهام شرکت SolarCity را خرید، لازم به ذکر است ماسک سال 2006 به پسر عموهایش برای راه اندازی این شرکت کمک کرده بود.

ایلان ماسک سال 2017 شرکت بورینگ را به منظور ساخت تونل و کاهش ترافیک خسته کننده خیابان ها تاسیس کرد. این شرکت که در حال حاضر به نام TBC شناخته شده است به موفقیت های خوبی در این زمینه دست یافته است.

سال 2017 خبر تاسیس شرکت تحقیقاتی نیورالینک ماسک منتشر شد، این شرکت در زمینه ساخت دستگاه های قابل کاشت در مغز انسان فعالیت می کند.

او در تابستان 2018 اعلام کرد مبلغ 1 میلیاد دلار مورد نیاز برای حفر تونل 27 کیلومتری از فرودگاه تا مرکز شهر شیکاگو را تامین خواهد کرد، اگرچه یک سال بعد اعلام کرد فعالیت های این شرکت در حال حاضر روی تکمیل تونل تجاری در لاس وگاس متمرکز می باشد.

ایلان ماسک با ذهن رویاپرداز و تلاشگر خود، توانسته است در حال حاظر جز پنج فرد ثروتمند دنیا با ثروت بیش از185 میلیارد دلار قرار گیرد.